Kış öncesi sonbaharın son demlerini yaşadığımız günlerde sağlığımıza daha çok dikkat etmeliyiz. Sağlıklı yaşamın öncelikli ilkesi; dengeli ve doğru beslenme ve de koşullara bağlı olarak olabildiğince hareketli bir yaşam biçimini uygulamaktır.

Düzenli bir şekilde egzersiz yapan bireylerin yaşam enerjilerinin arttığını biliyoruz. Hareketli kişiler kendilerini daha iyi hissederken aynı zamanda çok daha iyi ve sağlıklı görünürler. Yaşam boyu egzersiz yapmak, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği ve ileri yaşlarda kemik yoğunluğunun azalması gibi sorunları azaltır. Kadınlar için bu çok daha önemlidir. Her gün, hiç değilse gün aşırı en az 30 dakika hızlı tempoda yürüyüş yapmak da iyi bir egzersizdir. Gebelik, doğum sonrası ve menopoz dönemlerinde kadınlar için egzersiz yapmak daha da önem taşır.  Egzersiz yapmayı bir yaşam biçimi olarak kabul edenler stresten uzak sağlıklı ve mutlu zamanlar geçirirler. Günlük hayatını programlarken temel gereksinimleri arasında egzersize de yer veren bireyler yaşam kalitesi açısından daha fark edilir olurlar. Önceden egzersiz yapmamış bir kişi hareketli yaşama geçerken sorun yaşayabilir, ancak bu geçiş döneminin ardından kendi vücudundaki değişiklikleri ve bunun önemini kavrayarak egzersizi hayatının önemli bir parçası haline getirecektir.

Düzenli hareket yapmak kas gücü ve bedensel esnekliğin yanı sıra kalp damar sistemini güçlendirerek dayanıklılığı da arttırır. Egzersiz akıl ve ruh sağlığı açısından da yararlıdır. Düzenli egzersiz yapanların gerilimden uzak, günlük telaş ve baskıların olumsuz etkisini hissetmeyen, zihnini zinde tutabilen kişiler olduğu saptanmıştır.

Egzersiz kilo kontrolü için de çok önemlidir. İdeal tartıya ulaşmak ya da kiloyu sabit tutmak için de egzersizden yararlanılabilir. Koşmak, yüzmek, tenis oynamak, bisiklete binmek, basketbol, voleybol, futbol, handbol vb. sporlar vücut hareketinin yoğun olduğu sporlardır.

Sağlıklı yaşamda doğru beslenme ve hareketlilik öncelikli ilkedir. Özel araç yerine toplu taşıtları tercih etmek, gidilecek yere varmadan bir kaç durak önce inip yola hedefe kadar hızlı bir yürüyüş eklemek, asansöre binmek yerine merdivenleri kullanmak, hızlı yürüyüşle alışveriş yapmak dahi hafif formda egzersiz yerine geçebilir. Egzersiz yapacakların bilmesi gereken önemli kurallar vardır. Önce, hiç egzersiz yapmamış olanlar gün aşırı 10 dakika gibi sürelerle egzersize başlamalı ve bunu zaman içinde en az 30 dakika olacak biçimde arttırmalıdırlar. Egzersiz öncesinde yumuşak ve yavaş hareketlerle gererek kaslar ısıtılmalıdır. Ani hareketler ve aşırı yüklenme özellikle daha önceden alışık olmayan bireylerde spor yaralanmalarına neden olabilir. Bilinçsizce yapılan aşırı egzersiz ise sağlık için hareketsizlik kadar zararlıdır.

Bilinen bir kronik hastalığı olanlar, egzersiz programlarına başlamadan önce kendilerini izlemekte olan hekime mutlaka başvurmalıdırlar. Açık havada yapılacak sporlar için hava kirliliğinin yoğun olmadığı ortamları seçmek dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Düzenli hareketin Alzheimer riskini yarıya indirdiği, kadınlarda kolon kanseri riskini %30 azalttığı, dengeyi geliştirdiği, tansiyonu düzenlediği, daha çok yağ yakıldığı, bacakları güçlendirdiği, soğuk algınlığı ve grip olma riskini %50 azalttığı unutulmamalıdır.

Vücudumuz bizim yaşamsal aracımızdır. Egzersiz sırasında olduğu kadar gündelik yaşamımız sırasında da onu yanlış hareketle gelecek zararlardan korumamız gerekir. Uzun süre aynı şekilde durarak çalışmak zorunda kalındığında zaman zaman çalışmaya ara vererek gezinmek, oturuluyorsa kalkıp dolaşmak, kas yorgunluğunu azaltır. Ağır bir şey kaldırırken belden öne eğilmek yerine, çömelerek ağırlığı bedenin değişik bölümlerine paylaştırmak, belimizi korumak açısından önemlidir. Çalışılan masalar, tezgahlar ergonomik yükseklikte olmalıdır. Uzun süre oturularak yapılan işlerde oturulan koltuk ya da sandalye bel boşluğunu desteklemelidir. Ayakları dayamak için yükseltici basamak bulunmalıdır.

Çok bilinen bir atasözünü yinelemekte yarar görüyorum; “İşleyen demir ışıldar”. Bol hareketli, sağlıklı ve mutlu günler dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü