İklim normallerindeki hızlı değişiklik sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Yaza merhaba dediğimiz günlerde allerjik vakaların görülmesi nedeniyle bu haftaki konumuzu allerji üzerine hazırladım.

Önce allerjinin ne olduğunu öğrenmekte yarar var. Bazı insanlar, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen adını verdiğimiz bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ettiğinde zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor) üretir. İşte bu duruma allerji denir.

Bilim insanları, toplumumuzun % 30′unun allerjik vücuda sahibi olduğunu belirtiyor. Mevsimler allerjik vakalarda önemli rol oynar. Çünkü her mevsimde görülen allerjenlerin yoğunluğu değişmektedir. Allerji, genetik (kalıtımsal) nedenlere bağlı da olabilir. Ancak çevresel etkenlerin de etkisi büyüktür. Ne kadar çok allerjene maruz kalınırsa, allerjik hastalıklar o kadar çok ortaya çıkar.

Dilerseniz allerjen maddeler ne olduklarına bir gözatalım. Ev tozu, gözle görülemeyecek kadar küçük böcekler (akarlar), polenler en sık rastlanan alerjiye neden olan maddelerdir. Ayrıca kedi-köpek gibi hayvanların tüyleri, bazı yiyecekler, güneş, bazı ilaçlar, küf mantarları, parazitler, bazı kimyasal maddeler, soğuk ya da kirli hava ve bunun gibi birçok etken allerjen özelliktedir. Bunlar solunum ya da sindirimle, ciltle ve enjeksiyonla vücuda girerler ve reaksiyona neden olurlar.

Allerji belirtileri ve şiddeti, alerjiden alerjiye, çocuktan yetişkine değişiklik gösterir. Allerji belirtileri, gözlerde ya da burunda kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, boğazda sıkışma hissi, solunum sorunları ve hatta baygınlık veya bayılma biçiminde görülebilir.

Hava kaynaklı alerjiler, genelde 10 yaşında gelişir, erken 20’li yaşlarda zirveye ulaşır ve 40 ile 60 yaşları arasında kaybolmaya başlar. Allerjiye neden olan polenlerin, havadaki miktarı ve havada kalma süreleri, allerjinin ortaya çıkışında önemlidir.

Her organımız farklı allerjenlere duyarlılık gösterebilir. Allerjisi olan bir kişinin bütün alerjenlere karşı duyarlı olması şart değildir. Bir tanesine karşı reaksiyon gösterebileceği gibi bir kaç allerjene de gösterebilir. Allerjik astım, allerjik orta kulak iltihabı ve burun nezlesi, egzema, böcek sokmalarına karşı oluşan allerjiler, allerjik sinüzit, gıda allerjisi, allerjik göz nezlesi, ilaçlara karşı olan allerji, güneş allerjisi, lateks (kauçuklu madde) allerjisi bilinen allerjik hastalıklardır. Herkes allerji olabilir ama allerjinin tekrarlaması çok önemli ve tehlikelidir. Tekrarlayan allerji insan yaşamını kısıtlar ve performansını olumsuz yönde etkiler.

Solunum yoluyla oluşan allerjilerin belirtilerine dikkat çekmek istiyorum. Allerji belirtilerini; hapşırma, burunda ya da boğazda kaşıntı, burun tıkanıklığı, öksürük, göz kızarması, gözde yanma, kaşıntı ve göz sulanması olarak sıralayabiliriz. Bu belirtilere nefes darlığı ve hırıltılı nefes alma da eşlik ediyorsa astımdan kuşkulanılmalıdır.

Ayrıca, gıda allerjisi de dikkate değer bir allerji türüdür. Bir gıda farklı kişilerde farklı belirtilere neden olabildiği gibi aynı kişide, farklı zamanlarda, farklı dozlarda, farklı tepkilere de neden olabilir. Gıda allerjileri: sindirim sisteminde (bulantı, kusma, ağrı, ishal), solunum sisteminde (nezle, astım, ödem), deride (kızarıklık, kabarma, kaşıntı, ürtiker, egzama ve anjioödem) gibi sorunlara neden olur.

Allerjiniz olan bir böcek tarafından sokulduğunuzda ise boğazda şişkinlik, tüm vücut üzerinde kurdeşen, nefes almada zorluk, mide bulantısı, ishal vb. tepkileri gösterebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken şey, bu tepkilerin, özellikle çocuklarda daha sık görülmesidir. Allerji hafife alınmaması gereken ve belirtileri görüldüğünde hemen bir hekime başvurulması gereken önemli bir hastalıktır.

Sağlıcakla kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü